Moskitiery- choroby roznoszone przez owady

Moskitiery- choroby roznoszone przez owady

Moskitiery magą byc  urządzeniem na stale przymontowanym do okna ruchomym. Moskitiery ruchome łatwo zdemontować i zamontować ponownie.

Moskitiery Poznań wykonane są najczęściej z siatki z tworzywa sztucznego lub z metalu. Głownym zadaniem moskitier jest ochrona ludzi przed owadami

Moskitiery od lat używane są do ochrony przed owadami w miejscach gdzie panował klimat sprzyjający rozwojowi owadów.

Moskitiery mogą być pod  indywidualne potrzeby klienta co zapewnia niemal 100% zabezpieczenie przed owadami. Moskitiery przede wszystkim sa zamawiane do pokojów dziecięcych, sypialni, kuchni oraz łazienek.

Moskitiery można podzielić na kilka grupw zależności od zastosowania,  oraz budowy moskitier:

 • moskitiery uniwersalne: Siatki moskitierowe zakładane na oknach, otworach wentylacyjnych, nad łóżkami
 • ramki moskitierowe montowane w oknach na stałe
 • roletki moskitierowe okienne, które można zwijać w pionie
 • roletymoskitierowe drzwiowe – moskitiery montowane w drzwiach i oknach zwijane w poziomie
 • moskitiery na drzwi – moskitiery w formie otwieranych drzwi
 • Moskitiery jako zasłonki siatkowe – moskitiery zbudowane z pasów siatki moskitierowej
 • Plisowane zasłony okienne i drzwiowe – moskitiery służące jako zasłony


Siatki przeciw insektom, zwane popularnie moskitierami, to produkt znacznie zwiększający komfort mieszkania, zwłaszcza w okresie letnim.
Moskitiery pozwalają nam wypoczywać przy otwartym oknie, bez obaw o dotkliwe ukąszenia komarów i innych owadów, które często są nosicielami zakażnych czasem nieuleczalnych chorób.

 zadaniem moskitier  jest ochrona ludzi przed owadami. Przykłady chorób jakie mogą być roznoszone przez owady:

Owady mogą być nosicielami wielu chorób zakaźnych takich jak: malaria, zapalenie mózgu, żółta gorączka.

Ponadto W Europie insekty mogą przenosić takie choroby jak dur, zapalenie mózgu, dur brzuszny

Owady które mogą roznosić takie choroby to Komary, wszy, pchły, kleszcze, pluskwy lub nawet zwykła mucha domowa

 

Moskitiery są fantastycznym zabezpieczeniem przed owadami, insektami które mogą niestety przenosić podobne choroby

Dobrze jest również stosować moskitiery profilaktycznie jako zabezpieczenie przed insektami

Choroby roznoszone przez owady są coraz większym problemem. W ciągu ostanich dziesięcioleci zginęło tysiące ludzi z powodu chorób przenoszonych przez owady.

Najczęstsze choroby przenoszone przez owady są Chikungunya, malarii i gorączki denga.

 

 

Chikungunya komara

 • Chikungunya komara jest chorobą wirusową,
 • Chikungunya komara  została wykryta po raz pierwszy w 1952 roku w Afryce. Choroba chikungunya jest przenoszona z człowieka na człowieka przez komara zarażonego wirusem choroby.
 • Chikungunya  to egzotyczna choroba objawiająca się wysoką gorączką, wysypką i bólem stawów.
 • Nazwa Chikungunya pochodzi od słowa nadkom co znaczy  -ten, który się pochyla – odnosi się do pochyłej postawy chorych z bólem stawów
 • choroba Chikungunya jest chorobą wirusową przenoszona  przez zakażone komary

 

Zapobiegania i leczenia

Nie ma lekarstwa na Chikungunya. a leczenie polega jedynie na łagodzeniu objawów. Większość pacjentów w pełni odzyskuje siły po przebytej chorobie, niestety czasem bóle stawów mogą utrzymywać się przez kilka tygodni, miesięcy, a czasem nawet lat.

Kroki w celu zapobiegania i zwalczania choroby

Środek odstraszający owady, odzież, która zmniejsza narażenie skóry, a także moskitiery które uniemożliwiają komora dostane się owadą do zamkniętych pomieszczeń

 

 

 

Malaria

Malaria  jest choroba zakaźną, przenoszona przez komary widliszki, wywoływana jest przez pierwotniaki rodzaju Plasmodium. Nazwa “malaria” oznacza “złe powietrze” w języku włoskim. szacuje 247 milionów  przypadków malarii na świecie w 2008 roku w tym  prawie milion osób zginęło. Głowne Przyczyny choroby to pasożyty malarii przekazywane z jednej osoby na drugą przez komary Anopheles,

Objawy malarii
Gorączka, dreszcze, bóle głowy, drżenie, zmeczenie, ogólne osłabienie, wymioty, dolegliwości bólowe. Objawy malarii pojawiają się od 7 do 15 dni od ukąszeni. Cechą charakterystyczną malarii są rzuty choroby występujące w zależności od wywołującego ją pierwotniaka w cyklach 24, 48 lub 72 godzinnych. Jeśli malaria nie jest leczone, może szybko stać się zagrożenie życia poprzez uniemożliwienie dopływu krwi do najważniejszych organów.  Choroba ta jest odpowiedzialna za milion zgonów rocznie na całym świecie. Utrata krwinek czerwonych w malaria może spowodować niedokrwistość i żółtaczka czyli żółte zabarwienie skóry i oczu.

Leczenie malari
W leczeniu stosuje się leki przeciwmalaryczne takie jak: chlorochina, amodiachina, proguanil i chinina. Wczesne rozpoznanie i leczenie malarii zmniejsza choroby, zapobiega śmierci i przyczynia się do zmniejszenia jej przekazywania dalej na przykład przez owady, komary..

Zapobieganie: Mosquito zwalczania i zapobiegania ukąszenia komara jest głównym metody stosowane w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się choroby  oraz Środki odstraszająe owady znacznie ułatwiaja ochrone przed zakażeniem sie malaria.

 

 

Gorączka denga

Gorączka denga wymawiane jako “ghee Den” jest chorobą wirusową podobną do grypy. Denga występuje głownie w klimatach tropikalnych i subtropikalnych. Według WHO, około dwie piąte ludności świata jest zagrożonych chorobą Denga i szacuje się, że mogą istnieć 50 milionów zakażeń gorączką Denga na całym świecie każdego roku. Najczęściej goraczka Denga dotyka mieszkanców Delhi i części północnych Indi

Inna nazwa gorączki denga to “breakbone fever”. Chorobę wywołują wirusy, przenoszone przez niektóre gatunki komarów, żerujące w dzień.

Objawy dengi pojawiają się po 5-8 dniach od zarażenia. Zazwyczaj Choroba przebiega w trzech postaciach:

Gorączka Denga  w formie Klasycznej trwa 4-7 dni i zazwyczaj konczy sie pełnym wyzdrowieniem- choremu towarzyszy złe samopoczucie, wysoka gorączka, silny ból głowy, ból za oczami,  bóle mięśni i stawów, objawy żołądkowo-jelitowe, utrata apetytu, uczucie nudności, miany w doznania smakowe w jamie ustnej,  obrzęk węzłów chłonnych szyi i pachwin, często z powiększeniem wątroby oraz plamisto-grudkowa wysypka.

Gorączka Denga  w formie łagodnej trwa do 72 godzin. Objawy: złe samopoczucie, wysoka gorączka, silny ból głowy, ból za oczami,  bóle mięśni i stawów, objawy żołądkowo-jelitowe, utrata apetytu, uczucie nudności, miany w doznania smakowe w jamie ustnej,  obrzęk węzłów chłonnych szyi i pachwin, często z powiększeniem wątroby oraz plamisto-grudkowa wysypka.

Gorączka Denga – krwotoczna Deng- to najcięższa forma choroby gdzie bez pomocy medycznej chory umiera w ciągu 4-6 godzin.

w pierwszym etapie gorączki krwotocznej Deng rozwija się postać klasyczna choroby. Po kilku dniach, czasem nawet po ustąpieniu gorączki, spada ciśnienie krwi, przyśpiesza akcja serca, skóra pokrywa się zimnym potem, chory traci świadomość i często dochodzi do wstrząsu.

Zespół wstrząsowy i gorączka krwotoczna są spowodowane zaburzeniami immunologicznymi. Do tak ostrych objawów nie dochodzi jednak u osób, które zaraziły się dengą po raz pierwszy, a także u osób u których między pierwszym, a powtórnym zarażeniem minęło więcej niż 5 lat.

Metody zapobiegania

Brak szczepienia na dengę. Jedynym sposobem na zminimalizowaniem ryzyka zachorowania jest ochrona przed ukąszeniem komarów. Ubierać długie rękawy, stosować środki odstraszające komary oraz Sypiać pod moskitierą

 

 

Leave a Comment