Historia Rolet

Historia Rolet

Od wieków próbujemy upiekszyć nasze okno na świat. Rolety oraz żaluzje były obecne poprzez wieki wśród szeroko znanch oraz rozwiniety cywilizacjach. Historia rolet sięga aż do plemion żyjących na pustyni. Używali oni kawałków różnych materiałów do zakrywania szczelin oraz okien aby uchronić się przed ostrym słońcem. Często moczyli oni swoje rolety w wodzie, aby zwiększyć ich chłądzące właściwości.

W czasach antycznych starożytni Egipcjanie wykorzystywali trzcinę jako bardzo orginalne zasłony okienne. Cieńkie szczeliny miedzy trzcinkami dostrarczały do pomieszczeń chłodne powietrze. Japończycy w czasach starożytnych tworzyli natomiast rolety z drzew bambusowych.

Moda na rolety rozprzestrzeniła się w calej Europie. Kupcy dostarczali żaluzje od wschodu po samą Wenecje. Pierwsze rolety byly tworzone z ucietych pasków z niepotrzebnych materiałowów lub starych ubrań które były przyczepione cienkim sznureczkiem do listewek.

Następnie roleta została poznana w samym Paryżu i została uznana za wysoce modną i elegancką ozdobe oraz zakrycie okien. Oficjalną premiere rolety miały w oknach kościoła Św. Piotra w Filadelfii. Co ciekawe rolety zewnętrzne zostały opatentowane dopiero 11 Grudnia 1769 przez angielskiego biznesmena Edwarda Beran. Uznano je wówczas oficjalnie za produkt techniczny.

Dziś rolety przeżywają swój renesans. Dziś rolety tworzone są czesto z mechanizmem automatycznym, niektóre są nawet sterowane komputerowo. W taki sposób jesteśmy w stanie za pomocą bezprzewodowego laptopa zapropragmować sobie kiedy chcemy aby roleta zamknęła się lub otwarzyła i do jakiej wysokości w celu zapewnienia sobie odpowiedniego klimatu w danym pomieszczeniu.

Leave a Comment