Rolety powinny spełniać dwie funkcje: chronić pomieszczenie przed promieniami słonecznymi i stanowić estetyczny dodatek do wnętrza. Niestety, zdarza się, że efekt nie jest zadowalający przez powtarzający się problem z krzywym zwijaniem materiału. Pomijając, że nie wygląda to zadowalająco, to dodatkowo negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego systemu. Wada tego typu zaburza możliwości zaciemniania pomieszczenia i w konsekwencji może doprowadzić do trwałej awarii systemu podciągania materiału.

Najczęstsze przyczyny krzywego zwijania się rolet

Pierwszą najczęściej powtarzającą się przyczyna takiego stanu jest wada fabryczna. Tu pojawia się kilka możliwości: wadliwy profil, nieprawidłowe przymocowanie rolety do rurki nawojowej, niepoprawne mocowanie sznurka czy wadliwe przytwierdzenie uchwytu do całej konstrukcji. Tego typu awarie są niezależne od nas i wymagają często interwencji specjalisty.

Poza tym, zdarza się, że rolety zwijają się nierównolegle przez nieprawidłowe dopasowanie rozmiaru rolety do wymiarów okna. Szczególnie jeśli roleta jest dłuższa niż szerokość okna, można spodziewać się zahaczania lub tarcia o którąś z krawędzi prowadnicy, co skutkować będzie skrzywieniem materiału przy zwijaniu. Zdarza się jednak, że okno zmienia nieco swoje położenie i, „obwiesza się” z jednej strony, co może skutkować marszczeniem materiału rolety. 

Ostatnią, częstą, choć najrzadszą z wymienianych przyczyn krzywego zwijania się rolet jest nieumiejętny albo niedbały montaż. Zazwyczaj błąd osoby montującej polega na nierównym przyklejeniu haczyków. By tego uniknąć, najlepiej zawierzyć umieszczenie nowej rolety na oknie specjaliście. To pozwoli w pełni korzystać z jej funkcji w sposób niezaburzany irytacją na krzywe zwijanie się materiału.