Jak czyścić rolety?

Wszyscy pamiętają o myciu okien i praniu firanek i zasłon, ale wiele osób zapomina o czyszczeniu rolet. One również ulegają zabrudzeniom, a także osiada na nich kurz i pyłki. Warto zadbać o czystość rolet, szczególnie, że czynność ta nie jest bardzo skomplikowana i nie zajmuje dużo czasu. Sposób czyszczenia, powinien być dostosowany do rodzaju rolet znajdujących się w oknach budynku.

Jak należy czyścić rolety wewnętrzne?

Tradycyjne rolety materiałowe i takie umieszczone w kasecie można oczyścić z kurzu za pomocą odkurzacza. Następnym krokiem, powinno być ich umycie. Nie można ich zbyt mocno namoczyć, więc najlepiej zastosować ścierkę lekko zwilżoną wodą i delikatnym detergentem. Nie powinno się ich myć w pralce. Znacznie bardziej odporne na działanie wody są rolety plisowane. Wykonuje się je z trwałego materiału syntetycznego, dlatego po demontażu można umieścić je w wannie z chłodną wodą i delikatnym detergentem. Rolety rzymskie są bardzo łatwe w czyszczeniu, ponieważ można umieścić je w pralce ustawiając program z niską temperaturą. Przedtem, należy usunąć wszystkie pręty i obciążniki, które usztywniają konstrukcję.

Jak można czyścić rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne można czyścić ręcznie z użyciem miękkiej gąbki i ściereczki. Niekiedy jednak może być to problematyczne, jeżeli okna znajdują się na znacznej wysokości. Do mycia rolet zewnętrznych można użyć myjki ciśnieniowej. Dzięki niej zostanie spłukany kurz i pył. Ciśnienie wody nie powinno być zbyt wysokie, ponieważ może uszkodzić roletę. To pozwoli spłukać największe zabrudzenia. Jednak od czasu do czasu, warto przemyć rolety wodą z płynem do mycia naczyń. Wtedy też powinno się wyczyścić wnętrza bocznych prowadnic. Uchroni to mechanizm przed ewentualnymi uszkodzeniami, które mogą spowodować zabrudzenia.