Dzieci odkrywają świat poprzez eksplorację. Wszystko muszą sprawdzić osobiście- dotknąć, zobaczyć, poczuć. Przez to wiele rzeczy znajdujących się w domu musi zdać najwyższy test wytrzymałości i funkcjonalności. Nie inaczej jest z otworami okiennymi. Są to miejsca szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka. Dlatego trzeba zadbać o ich właściwe zabezpieczenie. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiednich okien, natomiast warto wykorzystać też inne środki bezpieczeństwa.

Jak dobrać okna?

Wybór bezpiecznych okien to pierwszy krok, żeby zabezpieczyć potomstwo przed upadkiem z wysokości. Rama, okucia i szyba powinny być wysokiej jakości. Jednak każde okno posiada też słabe punkty. Jednym z nich jest klamka, dlatego warto dokonać montażu klamki z zamkiem lub na przycisk. Dzięki temu nie będzie możliwe otwarcie całego okna na oścież. Inną opcją jest montaż specjalnych okuć. Można dzięki temu, np. odwrócić kolejność otwierania. Jeszcze inne rozwiązanie to założenie specjalnych zabezpieczeń. Jednak, warto zainwestować też w inne środku bezpieczeństwa, takie jak: rolety zewnętrzne.

Rolety zewnętrzne jako zabezpieczenie

Rolety zewnętrzne przede wszystkim zabezpieczają wnętrze domu przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Nawet po otwarciu okna, otwór okienny pozostaje osłonięty. Rolety zewnętrzne stanowią mocną barierę między dzieckiem, a upadkiem z wysokości, dlatego należy postawić na produkt wysokiej jakości, zakupiony w fachowej firmie. Taką można znaleźć, np. w Poznaniu. Warto też zabezpieczyć łańcuszek lub sznurek przed dziecięcą ciekawością. Nieco starszy maluch może być w stanie podnieść roletę, na szczęście na rynku dostępne są specjalne blokady. Należy pamiętać, że zabezpieczenia będą skuteczne, jeżeli będą obejmować wszystkie okna znajdujące się w domu.